Scholarship & Grants

2021 Gas South Innovative STEAM Grant Recipients:

Congratulations to the 2021 Foundation Scholarship Recipients!

All scholarship recipients MUST complete and submit the College Information form in order for their scholarship award to be sent to their college/university.

Alton C. Crews Educator Scholarships
Ja’Maya Brenae King, Peachtree Ridge

Atlanta Gladiators Aim High Scholarship
Cory Hahneul Shin, Mill Creek

Beauty P. Baldwin Scholarship
Alaana Darian Lydia Henry, Brookwood
Anya Rene Bibbs, Shiloh
Bree Michelle Withrow, Mill Creek
Christian Sean Stoddart, Peachtree Ridge
Ciara Ashley Mitchell, Brookwood
Cobi Lynn Wright, GSMST
Donna Ashley Hill, Brookwood
Evan Baldwin Gonzalez, Peachtree Ridge
Hannah Camille Jones, North Gwinnett
Mikylah Alexis Blackshire, Brookwood
Skylar Rayelle Hughes, Grayson
Hillary Ayodele Aina, Brookwood
Jamal Sayid, Grayson
Janelle Brooke Anthony, Grayson
Jasmine Danielle Weathersby-Alexander, Norcross
Kaimet Esayas Eyasu Haile, Brookwood
Kashanit Chinyah Jones, Lanier
Kayla Simone Slack, Norcross
Kaylee Makeva Wilson, GSMST
Kimberly Joi Sagoes, Archer
Lauryn Grace Peppers, Grayson
Lyric Sloan Franklin, Brookwood
Morgan Haley Franklin, Grayson
Victoria Elaine-Marie Brown, Shiloh
Zion Gabrielle Brannon, Grayson

Beth Rihm Global Language Scholarship
Connor Matthew Crosby, Brookwood
Desiree Mandujano, Brookwood
Deborah Olorunisola, Brookwood

Brenden M. Elbaz Scholarship
Brianna Rose Medford, Lanier
Heather Michelle Hefner, Lanier

Brothers Making Moves LLC Scholarship
Esther Anjolaoluwa Gbadebo, Lanier
Heather Michelle Hefner, Lanier

Community-Based Mentoring Scholarship
Jordan Elliott Grandison, Shiloh
Jamal Alexander Haynes, Grayson
Jeremi Cordell Holmes, Grayson
Jordan RayShawn Morris, Parkview

Courtney S. Blair Student Leadership Scholarship
Mohamed Hamza Suufi, Peachtree Ridge
Victoria Elaine-Marie Brown, Shiloh
Kennedy Odiboh, Shiloh
Lauren Antonowich, Paul Duke STEM

Dr. Linda Williams Educational Scholarship
Emily Catherine Crawford, Grayson 

GCPS Foundation Mathematics Scholarship
Hyeyeon ‘Layna’ Jeong, Collins Hill

GCPS Multicultural Scholarship
Paola Cristina Mora Galazzo, Mountain View 

GCPS Foundation STEM Scholarship
Khandaker Mohammed Ali Aqib, Mill Creek
Katheryn Stacy Antonowich, Paul Duke STEM 

Gwinnett County Science, Engineering and Technology Scholarship
Chandni Pari Jain, Peachtree Ridge
Ciara Ashley Mitchell, Brookwood 

Georgia United Credit Union 2021 Young Leaders Scholarship
Christa Elizabeth Campbell, Collins Hill
Lyric Sloan Franklin, Brookwood
Victoria Elaine-Marie Brown, Shiloh
Shivani Desai, Peachtree Ridge
Ciara Ashley Mitchell, Brookwood

GIVE Center Scholarship
Andrew Victor Prunescu, GIVE Center
Sami Aftab Alam, GIVE Center 

GIVE Center West “I Dare You” Scholarship
Roland Bishop Mack, GIVE Center West

GSMST Outstanding Senior STEM Scholarship
Sierra Noelle Frisbee, GSMST

Hope McKenzie Scholarship
Isabel Grace Brock, Grayson 

Alvin Wilbanks Educator Scholarships
Kennedy Stephen Odiboh Jr., Shiloh 

Janice Lawson Aspiring Teacher Scholarship
Ellie Marie McIntyre, Mill Creek
Jenna Corin Reichert, Gwinnett Online Campus

Jim Maran Scholarship for STEM Studies
Abigail Rachel Boone, North Gwinnett

Jody Reeves Career & Technology Education Scholarship
Overall Winner,  ($1500) – Chandni Pari Jain, Peachtree Ridge
1st Runner Up ($1000) – Yudy Marie Reyes, Berkmar
2nd Runner Up ($750) – Kobe Cheek Achu, North Gwinnett   

Judy Patterson Legacy Memorial Scholarship
Kimberly Joi Sagoes, Archer

Kerensa Wing Principles of Service Scholarship
Nathan Y. Eyasu, Collins Hill

LEF “Make a Difference” Scholarship
Megan Taylor McGrath, Lanier
Natasha Christiana Setiadi, Lanier

Louise Radloff Scholarship
Katie Victoria Oglesby, Central Gwinnett 

Mark A. Herndon Mathematics, Science, Technology Scholarship
Joshua Mao, Norcross 

Peach State FCU Dr. Frances Davis Legacy Student Scholarship
Stephanie Olvera, Meadowcreek

Peach State FCU Rick Cost Legacy Student Scholarship
Joseph Warren Cordova, Norcross

Peach State Legacy Student Scholarship
Shivani Desai, Peachtree Ridge
Kaylee Wanlu Fang, Brookwood
Christopher Tyler Rhine, Grayson 

Reid Mullins Scholarship
Faith Alexandria Williams, South Gwinnett 

The Deloris and Reid Mullins Scholarship
Kayla Mackenzie Garcia, Archer

Rev. In Soo Jung Scholarship
Cory Hahneul Shin, Mill Creek 

Robert L. Campbell Memorial Scholarship
Hkawng Tse, Phoenix

Susan D. Headley Scholarship
Kimberly Joi Sagoes, Archer

The Sower’s Scholarship
Jeremi Cordell Holmes, Grayson

Teaching as a Profession Scholarship
Ashley Jade Wilson, Peachtree Ridge
Alexandria Danielle Nugent, Mill Creek
Ja’Maya Brenae King, Peachtree Ridge
Stephanie Olvera, Meadowcreek

Teaching as a Profession, Georgia United Credit Union $1,000 Overall Winner
Hailey Brynn Wiggins, North Gwinnett

United Ebony Society Robbie Susan Moore Scholarship
Carmen Anne Benjamin, Mountain View

2021 Student Scholarship Opportunities apart from the Foundation Scholarships.